sobota, 20 sierpnia 2016

Song sprzątaczki


SONG SPRZĄTACZKI

Jak one te ludzie brudzo
To opadajo rence
Jak pracujo brudzo
Jak nocujo brudzo
Jak się nudzo brudzo najwięcej

Jak one te ludzie wstydu nie majo
Że też na mnie oglondać to padło
Po hotelach się gzo, pornografie uprawiajo
Ja wiem wszystko, do mnie idzie każde jedne prześcieradło

Jak one te ludzie, kiedy robio ze sobo koniec
Te ludzie różne nie pomyślo nawet
Tylko żyły sobie ciach! i zadowolone
A potem wszystko musi być na mokro szorowane
(Na sucho nie pójdzie)

Ja wszystko robie i tera powiem
Że wszystko złe, co na świecie jest
To jest dlatego, że ludzie
Nie sprzontajo po sobie

Jak one te ludzie chco mieć wygodnie
Najbardziej konsumpcyjna jest młodzież
Do tego nawet doszło, że się relaksujo w spodnie
Ja wiem wszystko, do mnie idzie każda jedna odzież

Jak one te ludzie, co chco zrobić lepiej
Nie pomyślo nawet, ile przy tym się nabrudzi
Tylko w ksinżkach czytajo, bide taki klepie
Ja tam wogle nie rozumiem takich ludzi

Ja jestem człowiek i tera powiem
Że wszystko złe, co na świecie jest
To jest dlatego, że ludzie
Nie sprzontajo po sobie

Ja też jestem człowiek i tera powiem
A róbżesz rewolucje jeden z drugim, rób
Tylko potem
Posprzontaj po sobie

Jonasz Kofta
(a w wykonaniu Stanisławy Celińskiej genialne)

Przez przypadek wpadłam na ten tekst. Niby prosty, ale jaka w tym głębia! Cokolwiek robisz, posprzątaj po sobie. Pani sprzątaczka z mojej pracy powiedziała kiedyś (a była to refleksja po sprzątaniu damskiej toalety), że ludzie zostawiają po sobie syf, twierdząc "sprzątaczka po nich posprząta, bo od tego jest". Czuła się tym stwierdzeniem upokorzona i jakoś sie nie dziwię. 
Ludzie zostawiają po sobie różne śmieci, nie zastanawiając się nawet, kto to posprząta. A czasami te śmieci przybierają formy mentalne: fochy, złośliwości, plotki.

ZŁOTA DEWIZA: 
ZAWSZE SPRZĄTAM PO SOBIE. NIKT NIE MUSI OGLĄDAĆ MOICH BRUDÓW!

65 komentarzy:

 1. Słuchałam tego w wykonaniu rewelacyjnej Cywińskiej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *Celińskiej - że tak przekręciłam nazwisko

   Usuń
  2. Można powiedzieć: świetnie to zagrała:-)

   Usuń
 2. Jak byłam w podstawówce wychodziłam z założenia: po co mam sprzątać? sprzątaczki posprzątają. Aż do czasu, gdy niektórzy z nas, jako dyżurni musieli sprzątać na korytarzu czyjeś śmieci, które ewidentnie nie chciało się komuś wyrzucić. To jednak nie było fajne... Oczywiście się z Tobą zgadzam. Łatwiej jest posprzątać po sobie samemu, bo przynajmniej komuś nie przysparzamy dodatkowej roboty, a przy okazji zachowujemy pełną kulturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Weź np. plażę. Dlaczego ludzie wstają i idą do domu a śmieci zostają? Dzieci takich osób zrobią to samo.

   Usuń
 3. Świetny song i święta prawda jest w tych słowach. Należy szanować pracę innych ludzi, nie myśleć tylko o sobie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, ale też jest dużo miejsc "niczyich" gdzie wszyscy coś wyzwalają a nikt nie sprząta. Takie miejsca są przygnębiające. Np. na zdjęciu lasek na moim osiedlu.

   Usuń
 4. Pamietam , swietne slowa Kofty i rewlacyjne wykonanie piosenki przez Celinska.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama prawda i tylko prawda, niestety. Cóż można dodać więcej. Poprosiłam kiedyś ucznia o jakąś drobnostkę, bo miałam zajęte ręce, a on mi na to, że za to mu nie płacą, od tego są sprzątaczki...zatkało mnie :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I czy to nie bierze się z domu rodzinnego...?

   Usuń
 6. sprzątanie po sobie jest również miarą szacunku do drugiego człowieka - tak uważam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja tak uważam. Dużo mówi o naszym charakterze :-)

   Usuń
 7. Jakie to prawdziwe, tak dosłownie jak i - plotki, pomówienia. Zdecydowanie.. :/ Choć to, co można zrobić w odpowiedzi to... sprzątać po sobie.

  OdpowiedzUsuń
 8. No. Ludzie brudzą. Jestem człowiekiem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Skąd ja to znam. Mnie mierzi nawet jak w pracy ludzie zostawiają w zlewie brudne kubki. Przecież ktoś to za nich musi posprzątać, a przecież szybciutko raz, dwa można po sobie zrobić porządek, umyć, osuszyć, odłożyć. A song trafiony w 10! Jakże prosty, a jakże mądry. Mądrość tkwi w prostocie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tacy o tym nie myślą. Dobrze jest mimo wszystko ich uświadomić, bo nigdy mogą się nie domyśleć co robią nie tak ;-)

   Usuń
 10. To również i moja dewiza! Prawda jest taka, że jakby każdy sprzątał po sobie, to świat byłby o wiele czystszy. A nie przy zjazdach autostrady śmieci, w lasach śmieci, na chodnikach śmieci... aż ręce opadają.

  OdpowiedzUsuń
 11. U mnie w pracy wszyscy sa tak "zajeci" praca, ze zostwiaja kubki, szklanki na stole, bo nie mieli czasu ich wyniesc, a nawet jak wyniosa to na parapet, bo za ciezko im zaniesc do kuchni. Ja przed praca wszystko szybko sprzatam I wkladam do zmywarki, wiec jak sprzataczka przyjdzie to ma juz umyte naczynia.
  Brzydze sie takim zachowaniem... :-/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tyle, że nikt pewnie nie zastanawia się, skąd biorą się czyste kubki...

   Usuń
 12. Prawda zawarta w prostych słowach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dzisiaj oglądałam Celińską w "Mamuśkach" :-)

   Usuń
 13. Madra dewiza :) mam podobnie. Super wiersz i bardzo wymowny

  OdpowiedzUsuń
 14. Genialny tekst i całkowita prawda.

  OdpowiedzUsuń
 15. Oj tak, taka prawda, a zdjęcie to doskonale odzwierciedla. Nie wiem dlaczego ludzie czasami się zachowują jak chamy... Zawsze sprzątam po sobie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba trzeba zaakcetować, że część społeczeństwa chyba ma na bakier z czystością w ogóle... I inaczej pojmuje moralność.

   Usuń
 16. Wiele osób nie ma szacunku do innych ludzi i ich pracy. Naprawdę nie trzeba wiele, żeby zostawiać za sobą porządek. Gdyby każdy sprzątał po sobie nasze otoczenie byłoby o wiele bardziej przyjemne i czyste.

  OdpowiedzUsuń
 17. To zdjęcie przypomniało mi, jak będąc dzieckiem zorganizowałem sprzątanie naszego osiedla, wraz z innymi dzieciakami. Fajnie było, do czasu aż się czymś nie przekułem :-P.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, że też myślałam, czy nie przejść się z workiem na śmieci, ale w sumie to później popukałam się w czoło. Przcież to, że sama to pozbieram, nie spowoduje, że kwiat młodzieży naszego osiedla przestanie tam chlać i robić trzodę od nowa. To musiałaby być szerzej zakrojona akcja, może poprzez gminę...

   Usuń
  2. Moje osiedle właśnie takie było, gdy byłem dzieckiem, takie dresiarskie i bardzo religijne. W sumie nadal jest, ale już dużo, dużo mniej, niż kiedyś.

   Usuń
 18. Treściwy i dobitny post. Zgadzam się, że powinniśmy zawsze po sobie sprzątać, a nie zasłaniać się np. sprzątaczką. To kwestia kultury osobistej i ogólnego dobrego zachowania, co powinno nam zawsze towarzyszyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym bardziej, że w niektóre miejsca sprzątaczki nie docierają. A my Polacy to czasami chyba myślimy, że "co nie moje, to niczyje", a więc nie muszę dbać, mogę też sobie wziąć, co potrzebuje.

   Usuń
 19. Nie dziwię się tej sprzątaczce. Czasami damskie toalety są bardziej usyfione niż te męskie...

  OdpowiedzUsuń
 20. Tekst piękny, nie znałam go.Zastanawiam się czy przekonania że zawsze ktoś po nas posprząta nie wynosi się z niektórych domów. Wystarczy nieraz popatrzeć na paznokcie dorastającej lub dorosłej córki i jej mamy. I już wiadomo, kto jest dyżurnym „na zmywaku" i do wynoszenia śmieci...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to może być kwestia wychowania. Kiedy śmieci wokół dziecko zawsze same cudownie znikają, to jakie ono może mieć rozeznanie w tej sprawie ;-)

   Usuń
 21. A jednak z domu wynosi się nawyki. Obecnie obserwuję leworęczne dzieci, które nie umieją chleba ukroić. O sprzątaniu nie mówię, przecież matka - służąca to robi. Dzieci mają się tylko uczyć, czyli siedzieć w komputerze. Niestety, to mamy wychowują nieroba, który z kolei nie pomoże własnej żonie. I tak błędne koło się zamyka.
  Serdeczności zasyłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak to się niestety dzieje, wiem coś o tym, bo sama dwójkę wychowałam. "My się uczymy mamo" - a zamkną się w pokoju i graja w coś, albo filmy oglądają ;-)

   Usuń
 22. Przesłuchałam tego wiersza w wykonaniu pani Celińskiej i jest super :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, ona jest niesamowita i bardzo mnie bawi :-)

   Usuń
 23. Super tekst :D Niestety, ale nie tylko młodzież, ale i dorośli również robią istny syf. Śmieci wywalają do lasu, nieraz koło drogi znajdują się jakieś butelki, czy też po psach nie sprzątają. Już nie mówiąc, jak ludzie robią syf w toaletach. Nie wiem, skąd ludzie wynoszą taką kulturę. W innych krajach sprzątaczki są bardziej szanowane niż w Polsce. Zamiast wywalić śmieci do kosza to wywalą na ziemie. Niestety, ludzie nie szanują przyrody i potem mamy efekt powstania pożarów w lecie. Ja uważam, że takie sprzątanie jest dobrą inicjatywą, ale jednak tego problemu nie rozwiążemy, bo ktoś posprząta i potem znowu ktoś nabałagani. Gmina się powinna tym interesować i zająć się takimi wysypiskami. One tylko psują krajobraz. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też myślę, że gminy są chyba ciut zbyt bezczynne w tej kwestii...

   Usuń
 24. Ludzie niestety nie tylko zostawiają po sobie syf w postaci bałaganu. Po ostatniej wizycie nad morzem z przerażeniem stwierdzam, że ludzie mają totalnie gdzieś innych i myślą tylko i wyłącznie o sobie. Nie ważne, że zaparkował jak ostatnia pizda i na miejscu, gdzie zmieściłyby się trzy auta stoi tylko jedno - po skosie, nie ważne, że zostawi po sobie syf w miejscu publicznym, ważne, że on ma czyste kieszenie, nie ważne, że jego debilne zachowanie może komuś działać na nerwy - przecież on się czuje z nim świetnie. Generalnie strach myśleć dokąd zmierza społeczeństwo i ta piosenka jest świetną metaforą to wszechogarniającego SYFU, który szerzy się przez bandę egoistów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest trochę tych bałaganiarzy i nie wiem czy oni są wyuczalni. Najlepiej jednak dawać dobry przykład swoim dzieciom od małego, tylko w tym widzę szansę na poprawę.

   Usuń
 25. Genialne, bo tak jest wygodniej, ja widze taki refleks u swoich dzieci, ale zaraz im mowie, no tak mama posprzata, ale czy od tego jest mama. Odlozyc na swoje miejsce - prosty gest, a jak ulatwia zycie i jak w miejscach publicznych ubywa plotek i fochow. Pozdrawiam serdecznie Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też wychowywałam dzieci i pamiętam, że należało je nauczyć takich prawd, jak te: mama też człowiek i potrzebuje ciszy i chwili dla siebie, nic się samo nie robi, śmieci na trawie wyglądają wstrętnie itd. Pozdrawiam :-)

   Usuń
 26. Stanisława Celińska jest świetna. Lubię ją jako aktorkę. Słyszałam też, że śpiewa, choć takiego tekstu się nie spodziewałam, ale sporo w nim prawdy. Sprzątaczka też człowiek, tak jak kasjerka w sklepie, do której często ludzie mają pretensje, że to, że tamto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprzątaczka też człowiek i też ma uczucia.

   Usuń
 27. Oj, ja to bym łapy obcinała tym, co na plaży nie sprzątają po sobie, wywożą śmieci do lasu, czy wypuszczają psa w centrum miasta przed kamienicę, żeby załatwił się na chodniku przed bramą do w sumie ich własnego domu (raz widziałam na własne oczy taka sytuację). Albo im te śmieci do ich mieszkania wepchnęła. Pewnie i tak by to im nie przeszkadzało;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam taki filmik, jak kobieta wrzucała kierowcom do samochodów śmieci, które wcześniej wyrzucili na ulicę :-D

   Usuń
 28. Jak ktoś nie chce sprzątać w domu,jego wybór.Ale jak ktoś brudzi w miejscach wspólnych i nie czuje wstydu,to mnie okropnie mierzi.jak można być tak leniwym by nie posprzątać po sobie w lesie czy na plaży?
  https://sweetcruel.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomyśl, jak można śmiecić, widząc, jak to wygląda? Nie pojmę tego. Tacy ludzie mają chyba stępioną wrażliwość.

   Usuń
 29. Ja jako osoba kt się relaksuje na sprzątaniu wiem co to ciężka praca więc szanuję pracę innych i staram się nie przysparzać dodatkowej pracy innym...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprzątanie, a robienie po kimś porządku, to też różnica moim zdaniem...

   Usuń
 30. Nomal www.nomal.waw.pl/ to firma godna zaufania – warto skorzystać z ich usług!

  OdpowiedzUsuń